Spółka akcyjna Orange Polska

Do niedawna Orange Polska znana była jako Telekomunikacja Polska oraz PTK Centertel. Dopiero kilka lat temu nastąpiła fuzja tych dwóch spółek i powstała Orange Polska. Dziś jest to dominujący dostawca telefonii stacjonarnej oraz komórkowej w Polsce. Spółka jest również jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Większość akcji posiada francuski Orange S.A. Spółka zajmuje się nie tylko telefonią, ale także internetem, transmisją danych, dzierżawą łączy oraz transmisją satelitarną. Mówiąc o Orange Polska nie można zapominać o bardzo ważnej dacie, czyli 18 czerwca 1992 roku.

To wtedy rozpoczęło się świadczenie usług telekomunikacyjnych w Polsce. Od razu zasięg pokrył prawie 65 procent powierzchni Polski. Telefonia była dostępna w większych miastach. W 1995 roku mówiło się już o 50 tysiącach abonentów.

W 2010 roku zaczęło się mówić o wyłączeniu Telekomunikacji Polskiej. Jednak tak naprawdę nie jest to możliwe. Przede wszystkim dlatego, że istnieje naprawdę wiele klientów, którzy zostali podłączeni do sieci za pomocą urządzeń, które korzystają z Centertela. Było to tanie urządzenie.

Nie można odłączyć takiej liczby osób od urządzeń telefonicznych i telewizyjnych. Pierwszy cennik usług telekomunikacji zawierał ceny zapisane w dolarach amerykańskich. Dopiero później cena była przeliczana na polskie złote. Działo się to za pomocą oficjalnego kursu NBP.

Przy każdym rachunku zatem kurs był inny. Abonament nie wiedział zatem ile płaci..