Pożyczki społecznościowe?

Anglojęzyczny termin social landing pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, ale już zdążył zmienić nieco oblicze polskiego krajobrazu pożyczek gotówkowych. System ten jest odpowiedzią na rosnące apetyty banków oraz innych finansowych instytucji, które chcą zarabiać na ludziach w potrzebie jak najwięcej pieniędzy.

Na Zachodzie zaczęły zawiązywać się grupy osób, które postanowiły wyłamać się z zaklętego kręgu pułapek kredytowych, rosnących odsetek oraz komorniczych egzekucji. Filozofia takiego podejścia jest bardzo prosta.

Skoro ludzie mogą pożyczać sobie pieniądze w ramach rodziny i znajomych, to dlaczego nie poszerzyć tej formuły? Tak zaczęły powstawać otwarte społeczności, których celem jest inwestowanie, zarabianie i pożyczanie.

Taka aktywność jest możliwa jedynie wówczas, gdy powstaną narzędzia pośredniczące w relacjach pomiędzy uczestnikami. Tu zupełnie naturalna jest rola internetu. Również w Polsce powstały serwisy skupiające ludzi chętnych do pożyczania. Mechanizm jest zaczerpnięty z portali aukcyjnych.

Każdy może zgłosić gotowość pożyczenia danej sumy na jakiś okres, a także chęć wzięcia takiej pożyczki. Pozostaje jedynie nawiązać kontakt i się dogadać.

Siłą rzeczy pod uwagę brane są relatywnie niskie sumy. Oscylują one zwykle od 50 do 2000 złotych. Okres spłaty także bywa różny. Najczęściej waha się od tygodnia do 12 miesięcy. Istnieje też możliwość inwestowania w czyiś biznes. Zysk dzieli się wówczas pomiędzy uczestników spółki.

www.earshotmusic.biz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *